Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad Pernštejn

16. 11. 2012

 

Hrad Pernštejn
 
Výchozí bod je městys Nedvědice.Vlakem ani autobusem se bohužel vozíčkář do Nedvědice nedostane, takže je třeba použít auto.
Na hrad Pernštejn je přístup z Nedvědice po příjemné stezce, bohužel nepoužitelné pro vozíčkáře, protože je v různých intervalech přerušována schodem, prý jako prevence proti neukázněným cyklistům a motorkářům. Takže vozíčkář se buď musí na hrad dopravit autem a nebo po velmi frekventované, nepřehledné a úzké silnici asi 1,5 km dlouhé. Vyzkoušeli jsme obě varianty, cesta autem byla podstatně bezpečnější. Zaparkovali jsme pěkně na parkovišti u hradu. Terén k hradu a první nádvoří je absolutně bez problému sjízdný. Záchody pro vozíčkáře tu jsou také. Druhé nádvoří je sjízdné jen s pomocí kvůli kamenité cestě a třetí nádvoří je už kvůli skalnímu podloží naprosto nesjízdné. Takže dál se na vozíku opravdu dostat nedá. Takže přesto, že je tento hrad skutečně nádherný, bohužel pro vozíček je naprosto nepoužitelný.
Navštěva se dá doporučit pouze v době kdy se zde konaji Pernštejnské slavnosti (obvykle začátek července) protože v té době je hodně zajimavého i na dostupných nádvořích.